• 0
    Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Neden WWF? Neden Organik Tekstil? Neden FSC? Neden Bambu? Neden Mantar?


Neden Organik Pamuk?

 

 

Pamuk her ne kadar doğal bir madde olarak bilinse de günümüzde pamuk yetiştiriciliği en çok kimyasal işleme maruz kalan tarım kollarından birisidir. Pamuk günümüzde dünyanın en çok talep gören ham maddelerden birisi olmasına rağmen (tekstil ürünlerinin neredeyse yarısının ana ham maddesidir), ticari pamuk yetiştiriciliği birçok çevresel ve sağlıksal sorunu da içinde barındırmaktadır.
Çevresel araştırmalar gösteriyor ki; içsel ve dışsal sentetik gübre kullanımı, toprağa katılan ekstra maddeler, tarlalara alan açmak adına ağaç kesimleri ve benzeri eylemler toprağa, havaya ve suya tamir edilmesi güç zararlar vermektedir. Tüm bu kimyasal işlemlere maruz kalan bölgeler insanların yaşadıkları yerlere komşuluk etmekle beraber uzun vadede insanların ve hayvanların sağlığına da büyük tehdit oluşturmaktadır. Bununla birlikte söz konusu kimyasallar dolay olarak insanların besin zincirine girmekte, çiftlik hayvanları ve onlardan sağlanılan et ve süt ürünleri aracılığıyla sofralara gelmektedir. (Pamuk yağı birçok besin maddesinin üretim aşamasında kullanılmaktadır.) 
 Pamuğun tekstile dönüştüğü noktada fazla çeşit ve sayıda kimyasal toksik madde her bir adımda uygulamaya dahil olurken, silikon mumlama yöntemleri, güçlü petrol bazlı temizleyiciler, yumuşatıcılar, parlatıcılar, ağır metaller, ateş ve toprak geciktiricileri, amonyak ve formaldehit tarzı gazlar bu sürece dahil olmaktadır.
Organik pamuk üretimi neden gezegenimizin geleceği ve sağlığı için bu kdar önemli?


• Pamuk üretimi sırasında kullanılan ilaç ve kimyasallar dünya üzerinde böcek ilacı kullanımının %25’ini, tarım ilacı kullanımının %10’unu kapsamaktadır. (Allan Woodburn)
• Sadece bir tişörtün üretimi için gerekli pamuğu büyütmede kullanılacak kimyasal miktarı (ilaç ve gübre), söz konusu tişörtün oluşumunda kullanılan maddelerin üçte birini içermektedir.
• Çevre Koruma Konseyi’ne göre kullanımı en yaygın olan ve kanserojen etkileri bilinen 15 ilaçlama kimyasalının 7 tanesi yaygın olarak Amerika’daki pamuk üretiminde kullanılmaktadır.

 

Organik Pamuk Nedir?

 

  Organik pamuğun üretim aşamalarında kullanılan yöntem ve materyaller doğa üzerinde minimum etkiye sahiptir. “Birlikte çalış, karşı değil” prensibi organik tarımın doğaya yaklaşımını ortaya koyar. Organik pamuk ilaçlardan, çeşitli kimyasal maddelerden uzak yetiştirilmiş, organik gübreleme tercih edilmiş, mahsulün geleneksel yöntemlerle toplanmasıdır. Tarım arazileri doğal yollarla gübrelenir, yararlı böcek ve haşaratlar ürünün doğal gelişimini kontrol amaçlı barındırılır ve mahsul traktör ve çapa aracılığı ile topraktan alınır. Bu konuda sertifikasyon veren organizasyonlar üreticinin organik ürün elde edebilmesi koşulunu organik ürün kullanmasına kesin ve net bir şekilde bağlamaktadır. Üreticilerin organik ürün üretebilmek için tarım arazilerini en az üç yıl öncesinden her türlü kimyasal madde enjeksiyonuna ve etkileşimine kapalı tutmaları gerekmektedir. Organik pamuk çok daha saf olması, doğal olması ve rahat nefes alması ile cildiniz için de çok daha sağlıklıdır. Kimyasal aktiviteye maruz kalmış ürünler ısıyı içeride muhafaza etmesi ve cildin nefes almasını zorlaştırması nedeniyle çeşitli cilt problemlerine yol açabilmektedir. 

Kısaca organik pamuğun faydaları;

• Doğal olduğu için giyildiğinde cildin nefes alması,
• Tarım arazilerinde ilaçlama ve kimyasallar kullanılmadığından toprağın, suyun ve ekim alanlarının uzun yıllar sağlıklı ve verimli kullanımı,
• Üretim sürecinde yer alan işçilerin ve dolayısıyla ailelerinin sağlığının korunması,
• Pamuğun büyümesinden, işlenmesine ve boyanması süreçlerinde herhangi bir kimyasal kullanılmadığından ürünün kalitesini ve kullanım süresini arttırması olarak sıralayabiliriz.