• 0
    Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Neden WWF? Neden Organik Tekstil? Neden FSC? Neden Bambu? Neden Mantar?


FSC (Forest Stewardship Council),

ORMAN YÖNETİM KONSEYİ KORUMA ZİNCİRİ SERTİFİKASI

 

 

FSC (Forest Stewarship Council - Orman Yönetim Konseyi) dünya ormanlarının çevre ve sosyo ekonomik koşullara uygun; topluma yarar sağlayıcı bir şekilde sürdürülebilir yönetimini sağlayan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.


FSC, tüm dünyadaki ormanların doğru şekilde idare edilmesini sağlamak amacıyla ilgili yöntemleri ve standartları belirler. FSC sertifikalandırması FSC tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılır. FSC etiketi taşıyan kağıt ve orman ürünler ormanların biyolojik çeşitliliğine, verimliliğine ve ekolojik süreçlerine zarar vermediğinin, ve bununla birlikte ormanlara yapılan müdahalenin ekosistemin ve toplumun dengesini bozmayacak şekilde yapılacağının ve dolayısıyla yerel halkın doğal kaynaklardan sürdürülebilir bir şekilde yararlanacağının bir göstergesidir.

 

FSC etiketli ürünler sayesinde;
  Dünya çevresindeki doğal ormanların ve diğer habitatların değişimini engellenir ve korunur
 
Dünya çevresinde tehlike seviyesi çok yüksek böcek ilaçlarının kullanımını engellenir,
 
Genetik olarak değiştirilmiş ağaçların yetiştirilmesini engellenir,
 
Dünya çevresindeki yerli halkın haklarına saygı duyulur,
 
Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol edilir.

 

FSC sertifikasyonlarından biri olan FSC-CoC (FSC Chain of Custody – Emanet Zinciri Sertifikası) FSC sertifikalı ürünler, ürünün iyi yönetilmiş ormanlardan ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini garanti eden bir sistemdir.

Emanet zinciri, hammaddeden tüketiciye ulaşan son ürüne kadar geçen süreçte işleme, mamul haline getirme, nakliyat ve dağıtım gibi işlemlerin sorumlu orman politikası kuralları çerçevesinde yürütüldüğünün garantisidir.

 

FSC-CoC kapsamında tahta, kereste ve türevleri gibi ürünlerin yanı sıra kağıt ve kağıt bazlı ürünler (gazete, dergi, mukavva koli, kağıt ambalajlar vb.), her türlü mobilya, müzik enstrümanları, tahta oyuncaklar, tahtadan yapılmış kalem gibi daha bir çok ürün sertifikalandırılır.

İster ahşap, ister kağıt her türlü odun kaynaklı ürün üzerinde görülen FSC damgası, o ürünün elde edildiği ormanın sürdürülebilir bir biçimde yönetildiğinin ve bunun bağımsız bir kurul tarafından onaylandığının göstergesidir.